admin

17 Ağustos 2021

Yorum yapılmamış

Home Latin Dansları

Zeybek Öğrenmek Kolaymı?

Zeybek Kursu İstanbul 
Zeybek Kursu meraklıları gün geçtikçe artmaya devam ediyor Zeybek grup dersleri aramaları da oldukça fazla. Hem insanlar üzerindeki bıraktığı etki ile hem de kolay öğrenilebilen Zeybek oyunu özellikle düğün yapmak isteyen çiftleri gözdesi haline geldi.

Hakan Çalhanoğlu Zeybek

Zeybek Öğrenmek Kolay mı ?
Zeybek öğrenmek sanıldığının aksine kolay ve oldukça kalıcıdır. Zeybek deyince herkesin aklında farklı bir dans figürlere gelebilir, bu kişinin hangi oyuna karşı ilgisi olması ile alakalı bir durumdur. Zeybek Ege bölgesi halk oyunlarının genel adıdır, bu başlığın altında çok fazla oyun çeşidi vardır. Bu oyunların en bilinenlerinin başında Harmandalı, Çökertme, Yörük Ali oyunları gelmektedir. Zeybek oyunu popüler kültürün etkisiyle zaman zaman gündeme gelmekte ve son yıllarda en çok tercih edilen oyunların başını çekmektedir. Bir Zeybek oyunu öğrenmek grup dersleri ile hafta bir ders yaparak  ortalama 4-6 hafta haftada sürmektedir. Dilerseniz bu süreyi özel dersle daha kısa sürede de öğrenebilirsiniz.

Zeybek Nedir?

Batı Anadolu yöresinde zeybek kelimesi iki farklı anlama sahiptir 1930’lu yıllara kadar daha çok efeleri tanımlamak için kullanılmıştır. Zeybekler, yakın bir zamana kadar Ege’nin çeşitli köy ve kasabalarında yaşadılar. Ağalara karşı isyan eden, silahlı ve her zaman halkın yanında olan efeler birçok filme ve kitaba konu olmuştur. Sabahattin Ali’nin kaleme aldığı Kuyucaklı Yusuf ve Yaşar Kemal’in dört ciltlik eseri İnce Mehmed, efelerin hayatından esinlenilerek yazılmıştır.

Zeybek oyunun adı da efelerden gelmektedir. Oyundaki birçok figür semboliktir ve efelerin yiğitliklerini anlatır.

Diğer halk oyunlarında olduğu gibi zeybeğin de yöresel kıyafetleri vardır. Anadolu motifleriyle süslenmiş işlemeli çoraplar, fes ve cepken kıyafetlerin önemli bir parçasını oluşturur. Şalvar dize kadar uzanır ve kemer yerine kuşak takılır. Kadınların başlığında genellikle gül, menekşe ya da papatya desenli işlemeler vardır. Zeybek, horon ve halay ile birlikte en çok bilinen ve sevilen halk oyunlarının başında geliyor.

Zeybek Kurs Süreleri ?
Zeybek Kurslarımız genelde talep doğrultusunda açılır ve 4 aylık paketler halinde sunulmaktadır. Açtığımız kurslarda en bilinen oyunları öğrenmenin yanı sıra bu eğitimleri pekiştirmek adına gösteri ve etkinlikler de düzenlenmektedir. Bu Zeybek organizasyonları kursiyerlerimizin sürekli aktif olarak kalmalarını da sağlıyor. Yeni açılacak kurslar ve detaylar hakkında bize ulaşabilir merak ettiğiiz sorularınız sorabilirsiniz.

Soru Sor
Merhaba ,
Size yardımcı olmak için buradayım, hangi dans kursumuzla ilgileniyorsunuz. Aklınızda bir fikir olması için sayfalarımızı incelemek ister misiniz ?
instagram;
Eğitmen
https://www.instagram.com/danserhat
Düğün Dansları
https://www.instagram.com/dansyeri
Hemen Ara!