Home

 İstanbul Sirtaki Kursu

 İstanbul Sirtaki Kursu

Sirtaki, bir çok kaynağa göre İstanbullu Ortodoks Arnavut kasaplarının dans türüdür. İstanbul Sirtaki Kursu bu dansı kaynağında, en merkezi ilçelerde meraklıları ile buluşturuyor. Bu dans aslında 1960’lardan sonra popüler olmuş ve Yunan halk dansı haline gelmiştir. 1964 Tarihli Zorba filmi Sirtaki dansının dünyaca tanınmasında büyük rol oynamıştır. Sirtaki dansı artık Yunan halk danslarının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir.

Keyifli Bir Hobi İstanbul Sirtaki Kursu

En kolay ve hızlı biçimde dans etmek isteyen kişiler İstanbul Sirtaki kursu ile tanışıyor. Dans etmek isteyen ve erteleyenlerin ortak noktası yetenekleri konusunda kaygı duymaları. Dans etmek kişisel yetenek gerektirir elbette ama herkes dans edemez sözü doğru değildir. Sirtaki kursu, dansa en kolay yerden başlamak isteyenlerin ilk basamağı gibidir oldukça kolay bir dans türüdür. Genellikle orta yaş ve üzeri insanların, ev hanımlarının ve sosyalleşmek isteyen belirli statü sahiplerinin tercih ettiği bir hobidir. Müzikleri oldukça keyiflidir, ortak geçmişe sahip topluluklar olduğumuz için Türkler Sirtaki müziğini çok sever.

İstanbul Sirtaki Kursu İle Omuz Omuza Verenler

Sirtaki genellikle 2-3 ya da daha fazla kişinin bir araya gelip omuz omuza verdiği bir danstır. Kimsenin size eşlik edemediği yerde tek başınıza çıkıp insanları etkilemeniz de mümkün tabi. Dans edenler yatay bir biçimde düz çizgi halinde toplanır, içlerinden bir lider seçerler ve onun komutları ile bilinen figürleri aynı anda yaparlar. Müziğin güzel sözlerinde ya da keyifli anlarında coşmuş kişiler mutluluk naraları atar ”Opaaa”. Müziğin baş enstrümanı Buzuki, insanları yeri gelir hüzünlendirir yeri gelir coşturur.
İstanbul Sirtaki Kursu, ilk defa Sirtaki yapmak isteyenler için Bakırköy Sirtaki Kursu, Beşiktaş Sirtaki Kursu ve Beylikdüzü Sirtaki Kursu ile tüm dans severlere yakın ve merkezi noktalarda hizmet vermeye devam ediyor. Kurslarımız genellikle 4 -6 kadar sürer ve Sirtaki ve Zeibekiko dansını bir arada öğretir. Kursumuza gelenlerle birlikte ortak gün ve gecelere katılıp öğrendiklerimizi partiler yaparak kutlarız. Kurslarımıza katılmak için isteyen her yaştan erkek kadın dans severlerimizi bekliyoruz. Daha fazla bilgi ve kayıt için bizi çekinmeden arayabilirsiniz.

Sirtaki Oynama

Sirtaki, adabı olan bir dans olarak yazılı olmayan kuralları da bulunur. Grup halinde yapılan bir dans olması sebebi ile herkesin aynı uyumla dans etmesi beklenir. Birkaç kişi dansı yönlendirirken diğerleri de ona uyum sağlar. Dansın sonunda grubun selam vermesi adettendir. Mutlaka çökerek selam verilmelidir.
Yunan dansı olarak da bilinen Sirtaki aslında en çok Türklerin ulusal dans olarak sevdiği ve birçok yerde sergilediği bir danstır. Bu kültürel sentez dansını ister grup olarak arkadaşlarınız ile isterseniz de tek olarak kurs bünyesinde öğrenebilirsiniz. Ayrıca çocuk dansları da bulunan kursumuzda isterseniz ailecek bu dansı öğrenmeniz de mümkündür. Kültürlerin sentezi olmuş Sirtakiyi yaşatmak, dans figürlerini öğrenerek kendiniz yaşamak istiyorsanız kurslarımıza göz atabilirsiniz.

Soru Sor
Merhaba ,
Size yardımcı olmak için buradayım, hangi dans kursumuzla ilgileniyorsunuz. Aklınızda bir fikir olması için sayfalarımızı incelemek ister misiniz ?
instagram;
Eğitmen
https://www.instagram.com/danserhat
Düğün Dansları
https://www.instagram.com/dansyeri
Hemen Ara!